Free Internet Chess Games Server

Install FICGS apps
play chess online


Game result  (chess)


P. Maron, 2018
H. Joubert, 1477

1-0

See game 144671
 Hot news
 Discussions
 Files search
 Social networkInternational Go Forum

                                          
EncyclopediaIn english the name is written Go


Go


Go (Çince: Wéiqí, Korece: Baduk) yaklaşık 4000 yıllık geçmişe sahip bir Uzakdoğu strateji oyunudur. Yapı olarak çok basittir. Fakat, bu basitlik büyük bir karmaşayı gizler.

İki kişilik bir oyundur. Bir tablo ile siyah ve beyaz pullarla oynanır. Go, üzerinde dikey ve yatay kesişen çizgilerden oluşan bir kare tahta üzerinde oynanır. Go tahtası boyutları 9x9, 13x13 ya da 19x19 çizgidir; 19x19 ise resmi turnuva boyutudur.

Oyunda tabloya sırayla taş konulur, taşlar hareketsiz ve eşdeğerdir. Fakat birbirleri arasındaki stratejik konum oyunun yapısını belirler.

"Bir go oyuncusu tabloda gerçek hayatı yaşar. Yapılmış hamleler anılar gibidir; hatalar değiştirilemez ve oyun boyunca ayağınıza bağ olur. Hamle yaşanan andır; acı çekersiniz, mutlu olur ve hayatta kalabilmek ya da rakibi yok edebilmek için çalışırsınız. Gelecek ise düşündüğünüz hamlelerdedir.

Oyunun görüntüdeki basitliği ile, içine girildiğinde karşılaşılan karmaşa tamamen zıttır. Profesyonal go oyuncularının çoğu ülser ya da kalp hastası olmaları; bir turnuva maçının 3-4 günlük aralarla sürdürülmesi herhalde gözünüzde bir şeyler canlandıracaktır.

Tablo üzerindeki taşların toplu halde kaybedilmesi mümkündür. Dikkatli bir göz, iyi bir taktik ise en umutsuz durumları zafere çevirebilir. Zafer ile yenilgi arasındaki bu sık ve ani dönüşümler oyunun heyecan düzeyini sürekli dorukta tutar. Kimi yeni başlayanlar oyunun sonunu tabloyu rakibin kafasına indirerek belirleyebilirler. Sanırız bu sebepten dolayıdır ki geleneksel go tahtaları kaldırılamayacak kadar ağır tahta bloklardan üretilir." Alıntı: ODTÜ Go broşürü, Yazar: Mehmet Dardeniz.

Uzakdoğu sporlarında olduğu gibi Kyu ve Dan kavramlarını esas alan bir reyting sistemiyle, tüm oyuncular yaşamları boyunca süren ve gelişimlerini yansıtan bir seviyelendirmeye göre değerlendirilir.

Temel kuralları çok basit olduğu halde olasılıklarının sonsuz çeşitliliğinden dolayı ileri aşamalarında çok karmaşıklaşan bir sisteme sahiptir Go. İnsan zekâsının sezgisel özelliği henüz makineler tarafından taklit edilememektedir. Bu nedenle günümüzde çok ileri düzeydeki bilişim teknolojisi sayesinde bile, satrancın aksine, orta hatta zayıf seviyedeki bir Go oyuncusunu yenebilecek bir bilgisayar yazılımı henüz geliştirilememiştir. Denir ki: "Tarihin derinliklerinden bugüne dek, yeryüzünde iki aynı Go oyunu oynanmamıştır".

Satranç oyununda ilk yarım hamle için 20 imkân var, ikinci yarım hamlede 20, tam hamle (bir beyaz bir siyah) 400 imkân eder. Go ise ilk taş (siyah) için 361 imkân var, ikinci taş (beyaz) için 360, toplam 129.960 imkân eder.

Çin'de 'Weiqi' olarak bilinen Go'nun ortaya çıkışı hakkında üç ayrı söylence vardır. Japonya'da ise sadece biri kabul edilir. Çin İmparatoru Shun (M.Ö. 2255-2206) aklı kıt oğlu Shang Kiun'un zekâsını geliştirmek için bu oyunu icat ettiği anlatılır. Bu hikâye doğruysa, Go'nun geçmişi 4 bin yıl öncesine dayanır.

Go, Japonya'ya, M.S. 735 yıllarında Tenpyo Dönemi'nde, Japonya'nın Çin'e gönderdiği elçi Kibi Daijin'in bu oyunla geri dönmesi ile resmi olarak girmiştir.

Rusya ile Japonya arasındaki savaşta komutanlar Go oyununda kullanılan stratejilerden faydalandılar. İkinci Dünya Savaşı'nın çıkış sebebi olan Pearl Harbor baskınının şaşırtıcı etkisi ve tahribatının arkasındaki soğuk mantığın temelinde basit bir Go manevrası (yalnız olan taşa saldır) olduğu bilinen bir gerçek. Uzakdoğu'nun yüksek tirajlı gazetelerinde Go köşeleri yer alır (Japonya'daki Asahi gibi). Go artık tüm Avrupa ülkelerinde ve Amerika'da binlerce üyeye sahip federasyonları olan, kimi yüksek miktarlarda para ödüllü uluslararası turnuvaları yapılan, tüm dünyaya yaygınlaşmış bir beyin sporu. Uzak Doğu'da çocukların çok küçük yaşlardan itibaren gönderildiği Go okulları mevcut. Tüm dünyada saygın üniversitelerde Go kulüpleri var. Yapay zekâ araştırmaları ve kognitif (davranışsal) psikoloji için ideal bir araştırma sahası olarak fark edilmesiyle birlikte, gelecek bin yılda da insanoğlunun kainattaki serüveninde önemli bir rol oynayacağına kesin gözüyle bakılıyor.Arabic   Chinese   Czech   English   French   German   Interlingua   Indonesian   Italian   Japanese   Korean   Portuguese   Romanian   Russian   Serbian   Slovenian   Spanish   Thai   Turkish   Ukrainian   Vietnamese  
History :

File last modified on 2016-5-11
Contributor : devassal thibault


See also this article on Wikipedia : Go

All text is available under the terms of the GNU Free Documentation License.

You may find another article in the encyclopedia by consulting this list.

Go 
 
Support to all people under attack    
Social network : create your photo albums, discuss with your friends...
Hot news & buzz : discover the latest news and buzz on the internet...
Discussions : questions and answers, forums on almost everything...
Seo forums : search engines optimisation forums, web directory...


Play the strongest international correspondence chess players !


Broniek, Mariusz Maciej     (POL)        [member # 1905]

Correspondence chess : 2483       FSM

Ranked  #  35   in the rating list.

Rating history :   2444 2444 2444 2471 2478 2482 2483
GraphFuture rating : 2484       Games : 1     Result : 50 %     Perf : 2485


Go :   0741      


I am 64 years old, dr of forensic medicine, pathology and emergency medicine from Krak�w, Poland. Current ICCF rating 2459.


Mariusz Maciej Broniek
This member may have a profile in the social network.
FICGS Go server, weiqi baduk banner facebook      
Correspondence chess

World championship

Play chess games

Go (weiqi, baduk)

Advanced chess

Play big chess

Chess trainer apk

Rated tournaments

Poker texas hold'em

Fischer random chess

      FICGS correspondence chess banner facebook